Medalik

Medalik z Matką Boską – historia i znaczenie

Medalik Niepokalanego Poczęcia, Cudowny Medalik – tak nazywa się bardzo znany i popularny pośród katolików i nie tylko medalik z Matką Boską. Za jego istnienie i popularność odpowiedzialna jest św. Katarzyna Laboure. Św. Katarzyna była zakonnicą ze zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paolo we Francji. Św. Katarzyna doznała objawienia w 1830 roku. Ujrzała Matkę Boską, która przekazała świętej, że osoby noszące Cudowny Medalik otrzymają wielkie łaski. Medalik należy nosić na szyi. 27 listopada w kościele katolickim obchodzi się Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika.

Medalik Matka Boska – wymowa teologiczna

Medalik z Matką Boską odznacza się bogactwem symbolicznym. Na medaliku widnieje Maryja z rozłożonymi rękoma. Na palcach można zauważyć pierścionki. Z niektórych bije blask. To oznacza łaski, którymi zostaną obdarzeni ludzie, modlący się o nie. Z niektórych pierścieni nie bije światło. To oznacza, że są łaski, o które ludzie nie proszą, nie mniej istnieją. Warto wspomnieć, że sława Cudownego Medalika przyczyniła się do ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Na rewersie można zobaczyć inicjał Maryi i Krzyż. Oznacza to, że los Maryi jest nierozerwalnie związany z losami i męką jej syna Jezusa Chrystusa.
Medalik Matka Boska zawiera również Serce Jezusa i Serce Maryi. Symbolizuje to miłość Jezusa i Maryi, która przekracza ludzki wymiar kochania. Serce Maryi jest przebite mieczem. Odwołuje się to do biblijnego proroctwa Symeona, które wypowiedział podczas ofiarowania Jezusa w świątyni.