Krzyże

Złoty krzyżyk na każdą okazję

Wiele katolików nosi na swojej szyi krzyżyk. Materiały, z jakich zostały wykonane takie krzyżyki bywają różne, jednak warto zadbać o to, by tak waży i znaczący dla chrześcijanina symbol został wykonany z jakościowego kruszcu. Złoty krzyżyk można kupić w wielu sklepach internetowych, stacjonarnych, sklepach z biżuterią, ale też dewocjonaliami.

Dostępnych jest cała masa wzorów złotych krzyżyków. Jako biżuteria może pełnić estetyczną funkcję, ale tak naprawdę ten symbol nie jest do ładnego wyglądania. Oznacza religię, jaką wyznaje osoba, która go nosi, oznacza światopogląd i wartości, jakie posiada. Ktoś, kto będzie chciał się po prostu ozdobić z łatwością może znaleźć setki, a nawet tysiące innych wzorów. Złoty krzyżyk na szyi odwołuje się do jednej z najokrutniejszych historii ludzkiego cierpienia. Kiedy myśli się o ostatnich dniach Jezusa Chrystusa, trudno uwierzyć, że człowiek może tak postąpić z drugim człowiekiem. Jednym z pierwszych wizerunków Chrystusa na Krzyżu jest ten, znajdujący się na wrotach rzymskiej bazyliki świętej Sabiny na Awentynie. Jest to V wiek.

Dzięki złotemu krzyżykowy można w sposób delikatny zaznaczyć swoją wiarę. Istnieją krzyżyki, które przedstawiają też ciało ukrzyżowanego Chrystusa. Dostępna jest też czysto symboliczna biżuteria przedstawiająca jedynie znak krzyża. Taki naszyjnik może budzić pytania, bo przecież ukrzyżowany Chrystus nie jest motywem, który każdemu przypadnie do gustu w kontekście naszyjnika, jednak jak już zostało wspomniane, taki złoty krzyżyk nie pełni estetycznej, a na pewno nie w pierwszej kolejności estetycznej roli.