Dewocjonalia

Trwały płomień dzięki świecom ołtarzowym olejowym

W każdym kościele muszą płonąć świece. Światło to symbol życia i Jezusa Chrystusa. Odpowiednia oprawa podkreśla panującą w kościele atmosferę i dodaje mu wysublimowanego piękna. Wszystko to wpływa na odpowiednie przeżycie każdego nabożeństwa. Niezastąpione są w tym świece ołtarzowe olejowe.

Świece ołtarzowe – zgodne z świętami i okresami liturgicznymi

Świece stawiane na ołtarzu są najważniejsze i największe. Tematyką muszą zawsze zgadzać się z panującym świętem i okresem liturgicznym. W okresie Wielkiej Nocy jest to paschał, w czasie adwentu poprzedzającego Boże Narodzenie to świeca roratnia. Poza tym istnieją jeszcze inne rodzaje świec, jak na przykład gromnica, którą zapala się w Matki Boskiej Gromnicznej, czyli Ofiarowania Pańskiego. Różnią się one zdobieniami oraz symbolami. Wśród zdobień popularne są motywy roślinne jak gałązki, liście, kwiaty, kłosy, a w okresie Wielkiej Nocy jest to także baranek. Mogą to być także napisy jak „Alleluja” czy „Jezu ufam Tobie”. Nie brakuje także świec z wizerunkiem Matki Bożej i Jezusa Chrystusa.

Świece ołtarzowe olejowe – właściwości

Wykonane są zazwyczaj z wosku pszczelego lub sztucznego tworzywa, które bardzo dobrze imituje prawdziwą parafinę. W każdej z nich znajduje się miejsce na wkład olejowy, który może być wielokrotnie uzupełniany. Zazwyczaj posiada także pokrętło służące regulacji płomienia. Tego rodzaju świece zapewniają duży i trwały płomień, tak ważny podczas każdej Mszy Świętej. https://www.meritohurt.pl/swiece-oltarzowe-olejowe.html