Dewocjonalia

Naczynia liturgiczne- przedmioty o wysokiej wartości materialnej

Naczynia liturgiczne to dość cenne przedmioty. Widać to choćby po tym, z jakiego materiału zostały wykonane. Poza tym ich wartości nie ocenia się tylko pod kątem materialnym, lecz również duchowym.

Z czego są wykonane naczynia liturgiczne?

Przeważnie z metalu, do którego dodano na przykład śladowe ilości złota lub srebra. Naczynia liturgiczne są wykonane a choćby z platyny, mosiądzu czy szkła. Przy czym z tego ostatniego robi się wyłącznie mniejsze przedmioty. Tak naprawdę rzadko spotyka się kielichy z czystego złota czy srebra najwyższej próby. https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html

Większość naczyń liturgicznych to po prostu sprawne kopie, które doskonale imitują złoto. Fakt, że można dostać naczynia liturgiczne w tak wielu wariantach- sprawia, że można podzielić je na dwie grupy. Pierwsza to ta, która będzie używana na co dzień bez specjalnej okazji. Drugą będą stanowić te naczynia, po które będzie sięgać się tylko z racji wyjątkowych chwil.

Dlaczego tak mało jest złotych naczyń liturgicznych?

Po pierwsze dlatego, że na ich zakup potrzebna by była spora kwota pieniędzy, na którą nie każdego kapłana stać. Po drugie naczynia liturgiczne z prawdziwego złota stałyby się celem różnej maści złodziei i rzezimieszków, którzy nie cofnęliby się nawet przed tak nikczemnym świętokradztwem.

Ponadto, gdyby liturgiczne naczynia były tylko ze złota- ksiądz miałby wyrzuty sumienia, używając ich podczas zwyczajnych mszy, a nie w podniosłych momentach życia lokalnej społeczności.