Dewocjonalia

Paschały woskowe i ich zastosowanie

Paschał woskowy to duża świeca, która produkowana jest z pszczelego wosku. Jest ona szczególnym symbolem ważnych wydarzeń dla chrześcijan i znajduje on zastosowanie w szczególnym okresie kościelnym, ale nie tylko. Można ją spotkać w kilku miejscach w kościele.

Paschał woskowy – kiedy się z niego korzysta?

Z paschału woskowego korzysta się w kościołach głównie w okresie Wielkanocnym. Zapalany jest on w Wigilię Paschalną, a więc w Wielką Sobotę. Znajduje on jednak również zastosowanie w trakcie sakramentu Chrztu Świętego. To właśnie od zapalonego paschału woskowego, ojciec chrzestny dziecka zapala świecę chrzcielną.

Co symbolizuje paschał woskowy?

Paschał woskowy jest symbolem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, natomiast podczas Chrztu Świętego symbolizuje on narodzenie się dziecka dla Królestwa Bożego.

Lokalizacja paschału woskowego

W okresie wielkanocnym paschał woskowy może być zlokalizowany w kilku miejscach, w zależności od decyzji księży z danej parafii. Najczęściej takim miejscem jest centrum prezbiterium lub wolne miejsce koło ambony. Najważniejszą kwestią jest to by, ze względu na jego symbolikę, był on widoczny z większości lokalizacji, dla wiernych zgromadzonych w świątyni na mszy lub innym nabożeństwie. Poza okresem wielkanocnym paschał woskowy umieszczany jest natomiast w nieco innym, mniej widocznym miejscu, najczęściej przy chrzcielnicy, by nie trzeba go było przenosić w przypadku chrzczenia nowych parafian.