Dewocjonalia

Baranek na wielkanocnym stole

Baranek to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkanocnych i związanej z nimi tradycji. Jego wizerunek bazuje na zaczerpniętym z Biblii przedstawieniu Chrystusa Zmartwychwstałego. Jako alegoria odrodzonego, czystego życia, obok zająca i wielobarwnych pisanek, cukrowy baranek stanowi nieodłączny element wielkanocnego stołu.

O pochodzeniu baranka słów kilka

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, skąd tradycja związana z obecnością baranka na świątecznym stole się wzięła. Zwierzątko to, jako łagodne i posłuszne, ma symbolizować postać poddającego się boskiej woli Chrystusa, jednak stworzenie to pojawia się w Biblii znacznie wcześniej. Już w Starym Testamencie wspomina się o składaniu ofiary z tych zwierząt i właśnie w kontekście takiej ofiary nadano Jezusowi miano Baranka Bożego — ofiary doskonałej.

Jajka, zające i baranki wielkanocne

Obok tak ważnego symbolu, jakim jest baranek, w koszyku ze święconką i na wielkanocnym stole stałymi gośćmi są również kurczaczki i wielokolorowe jajka, symbolizujące narodziny nowego życia. Występujące w różnych formach, jako ozdoby z cukru, czekolady, czy nawet jako dekoracje trwałe są nieodłącznym elementem tego radosnego święta. Figurki wyobrażające baranki wielkanocne często zajmują miejsce centralne na zastawionym potrawami stole i towarzyszą rodzinie w spożywaniu najważniejszego posiłku tego dnia, czyli śniadania wielkanocnego. Zobacz: https://www.meritohurt.pl/figurki/baranki-wielkanocne.html