Świece

Świeca do chrztu – woskowa, czy z innych materiałów?

Świeca do chrztu pełni ważną funkcję. Zapalana jest od paschału i jest symbolem wiary, która przyjmowana jest przez chrzczone dziecko. Później towarzyszy dorosłej już osobie przez jej całe życie i jest z nią w najważniejszych momentach. Jest obecna również przy śmierci, a jej zgaszenie symbolizuje odchodzące życie.

 

Świeca do chrztu z wosku pszczelego

 

Tradycyjnie świece do chrztu – jak każdy inny rodzaj świec religijnych wykonywane są z wosku. Jest tak przede wszystkim ze względu na tradycję, jednak ten materiał jest ceniony w produkcji świec również z innych powodów. Spalany wosk uwalnia do powietrza różnego rodzaju substancje aromatyczne, które mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Płomień świecy woskowej jest jasny i ciepły, a obecny w pomieszczeniu ma działanie relaksujące i pomaga w utrzymaniu koncentracji. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do świec wykonanych z wosku pszczelego, zwłaszcza ze względu na wykorzystanie pszczół w jego produkcji.

 

Świece z innych materiałów

 

Coraz większą popularność zyskują świece wykonane z innych materiałów. W handlu dostępne są świece wykonane z wosków roślinnych i świece parafinowe. Świece wykonane z wosków roślinnych palą się długo jasnym płomieniem podobnym do płomienia świec z wosku pszczelego. Różnią się zapachem. Podczas gdy świece z wosku pszczelego wydzielają podczas palenia przyjemny miodowy aromat, świece z wosku roślinnego są zazwyczaj bezzapachowe. Świece parafinowe kuszą przede wszystkim ceną. Ich użycie jest jednak wątpliwe ze względu na szkodliwy wpływ spalania parafiny na zdrowie człowieka.