Obrazy

Czy obrazy religijne powinny znajdować się w każdym domu?

Tematyka religijna inspirowała wielu artystów na przestrzeni wieków. Nadal inspiruje. Jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w sztuce. Idąc do muzeum, zobaczymy tysiące obrazów przedstawiających Świętych, sceny z Biblii, czy samego Jezusa Chrystusa. Niektórzy autorzy, utrwalili, nawet własne koncepcje wyglądu samego Boga. Czy w związku z tym, obrazy religijne w domu, to jeszcze symbol wiary, czy może już wyraz artystycznej estetyki?

 

Obrazy religijne nie są nudne

Są osoby, które wzbraniają się zawieszaniu obrazów religijnych na ścianach swoich mieszkań. Twierdzą, że ich motywy są oklepane, wtórne i powtarzają się w zbyt wielu miejscach. Nie jest to jednak prawda. Wiele obrazów religijnych wykonywane są przy użyciu nowoczesnych technik. Inne bawią się perspektywą lub symboliką. Ich rozszyfrowywanie, to zabawa na długie godziny. Dzięki temu, patrząc na ten sam obraz – możemy doszukiwać się wciąż nowych znaczeń i metafor.

 

Ozdoba, czy coś więcej?

Obrazy te, mają pełnić funkcje estetyczne, ale powinny też spełniać pewne wymogi duchowe. Ważne by inspirowały do modlitwy. By były motywacją i przypomnieniem o rozmowie z Bogiem. Jego wizerunek na ścianie, z całą pewnością ułatwi konwersację.