Był modlitwą pustelników i mnichów. Nazwę różaniec łączono z różą, która miała być symbolem Maryi. W Litanii Loretańskiej Maryja jest określona jako „Róża duchowna”. Maryja zachęca wszystkich do tego, by ją naśladowali i wydawali miłą Bogu woń modlitwy. Róża ma być symbolem doskonałości, a wkroczenie na drogę różaną jest równoznaczne ze znalezieniem się w ogrodzie maryjnym, w którym znajduje się Bóg.
Ogromna moc różańca
Jednym z najbardziej znanych popularyzatorów różańca był św. Dominik Guzman. Ukazała mu się Matka Boża i dała nakaz głoszenia Jej Psałterza, bo tak określano modlitwę różańcową.
Różaniec funkcjonuje także jako egzorcyzm. Taką moc nadał mu Ojciec Święty Jan Paweł II. Różaniec ma ogromną moc przeciw demonom.
Występuje również jako przyczyna wielu różnych cudów. O znaczeniu różańca mówi się np. w kontekście bitwy pod Lepanto w 1571 roku. Ci, którzy nie mogli wziąć udziału w tym morskim starciu, błagali Maryję o zwycięstwo. Modlitwy zostały wysłuchane, chrześcijanie pokonali Turków, a na pamiątkę tego wydarzenia papież Pius V ustanowił dzień zwycięstwa (7 października) Świętem Matki Boskiej Zwycięskiej. Święto to funkcjonuje do dziś jako uroczystość Matki Bożej Różańcowej.
Różaniec bransoletka jako novum
Współcześnie różaniec możemy nosić na przegubie. A wszystko za sprawą różańca bransoletki. Robi się je z drewna, często hematytowe koraliki nanizane są na pleciony sznurek. Czasem między koralikami znajdują się paciorki z wizerunkiem jakiegoś świętego. Różaniec bransoletka jest do nabycia w sklepach stacjonarnych (parafialnych, z dewocjonaliami) oraz internetowych.
Bransoletka różaniec świetnie nadaje się na prezent. Będzie ona podkreślała przynależność do wspólnoty chrześcijan oraz podnosiła na duchu w trudnych chwilach.