W teologii istnieje wiele pojęć, które współczesnemu człowiekowi nic nie mówią. Takim pojęciem są np. marginalia, które są głęboko powiązane z Biblią Jerozolimską. Czym one są i po co tak naprawdę umieszcza się je w tej niezwykłej, ponadczasowej pozycji?
Czas cofnąć się wstecz
Swój znany obecnie kształt Biblia Jerozolimska zyskała dopiero w 2006 roku. To właśnie wtedy pojawiło się jej pierwsze polskie wydanie. Od razu trzeba przyznać, że w pewnym sensie zaskoczyło ono wielu teologów i znawców Pisma Świętego. Jednym z czynników, które na to wpłynęły, są wspomniane w tytule marginalia. Warto przy tym podkreślić, że termin ten jest tożsamy wyłącznie dla tego wydania Pisma Świętego i nie można go spotkać nigdzie indziej.
Biblia Jerozolimska a marginalia
Czym zatem są owe tajemnicze „marginalia”? Otóż są to komentarze do treści poszczególnych ksiąg, które podkreślają, w którym miejscu Biblii można znaleźć podobny problem. Marginalia są bardzo często wykorzystywane podczas indywidualnej i wspólnotowej modlitwy, gdyż pomagają one spojrzeć na wybraną kwestię z kilku różnych stron. Należy przy tym zaznaczyć, że są one zupełnie czymś innym, niż klasyczne przypisy. Rolą tych drugich jest bowiem objaśnienie pewnych nieścisłości w treści.
Podsumowując, trudno wyobrazić sobie Biblię Jerozolimską z https://www.meritohurt.pl/pismo-swiete/biblia-jerozolimska-paginowana,11183,1.html bez tego ważnego elementu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie on jest jej esencją.