Figurki

Matka Boża Fatimska

W obecnych czasach wizerunki Matki Bożej można oglądać w różnych formach – na obrazach, malowidłach ściennych w sanktuariach, czy pomnikach i figurkach. Najsławniejsza figurka matki boskiej to ta z Candelarii, Fatimska, Kębelska oraz z Lourdes.

Figurka Matki Boskiej Fatimskiej

W 1917 roku w Fatimie Matka Boża zaczęła swoje objawienia trójce dzieci – Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji Dos Santos. Objawienia trwały regularnie przez sześć miesięcy. Kościół katolicki uznał autentyczność objawień w 1930 roku. Treścią objawień było zachęcenie dzieci do pokuty za dusze w czyśćcu cierpiące oraz do odmawiania codziennie różańca w intencji nawracania osób grzeszących, do modlitwy o pokój. Inną prośbą okazała się kapliczka. Matka Boska prosiła dzieci by mieszkańcy wybudowali jej kapliczkę w miejscu objawienia w Fatimie – w ten sposób powstało jedno ze słynniejszych miejsc kultu Matki Boskiej z Fatimy. Wierzący mogą również odmawiać modlitwy na cześć Matki Bożej Fatimskiej, czyli:

  • Modlitwy fatimskie.
  • Litania fatimska.
  • Nowenna ku czci Matki Bożej Fatimskiej.
  • Nabożeństwo pierwszych sobót.

Obrazy i malowidła są reprodukowane na szeroką skalę. Sprawa inaczej ma się w stosunku do figurek, które bardzo ciężko odwzorować. Wykonywane z najwyższej jakości kunsztem są nie do podrobienia. Figurka Matki Boskiej Fatimskiej, czy jakiejkolwiek innej zasługuje na uznanie w dziedzinie sztuki.