Dewocjonalia

Margaretka – modlitwa za kapłana

Kapłaństwo to błogosławione powołanie, ale również ciężkie brzemię oraz obowiązek. W kościele wiernych można wspomóc kapłana modlitwą, a szczególnie poprzez stworzenie margaretki.

Czym jest margaretka?

Margaretka jest to swego rodzaju grupa, która zobowiązuje się do modlitwy za kapłana. W skład tej grupy wchodzi siedem osób. Nie ważny jest wiek tych osób ani powiązania rodzinne. Ważna jest szczera ochota modlitwy za wybranego sługę bożego. Margaretka polega na tym, że każda osoba innego dnia modli się w intencji wybranego kapłana. Z tego właśnie powodu potrzeba siedmiu osób, aby przez cały tydzień, przez wszystkie tygodnie w roku, ktoś wznosił modły w intencji księdza, brata zakonnego, biskupa, a nawet za papieża.

Czy można brać udział w więcej niż jednej margaretce?

Oczywiście, jeśli jest taka wola, można brać udział w więcej niż jednej margaretce. Każdy może uczestniczyć w siedmiu margaretkach. Każda powinna być poświęcona innemu kapłanowi. Dzięki takiej ofierze nasi kapłani czują codzienne wsparcie opatrzności w codziennych trudach posługi.

Kto zapoczątkował ruch margaretek?

Margaretki zapoczątkowała chora dziewczynka, a następnie kobieta. Margaret – bo takie jest jej imię, zachorowała ciężko w młodym wieku, a choroba spowodowała, że postanowiła się modlić za osoby potrzebujące – w tym i księży i inne osoby duchowne. Jej świadectwo było tak silne, że ruch margaretek trwa do dziś.